Ы. Алтынсарин атындағы жалпы орта мектебі жөнінде мәлімет

 Ы. Алтынсарин атындағы орта мектеп 1926 жылы  Дәшін аралында бастауыш мектеп ретінде ашылды. Ал 50 – ші жылдардың басында Каганович атындағы 7 жылдық мектебі болып аталған, 1965 – 66 жылдары Ы. Алтынсарин атындағы орта мектеп болды. Сол жылы мектепке жабылып қалған «Талап» бастауыш, Қарағайлыдағы   К. Маркс мектебі, Зорматыдағы И. Сталин мектептерінің оқушылары қосылып, оқушы саны 450 – ге, сынып 19 – ға жетті. 1977 жылы мектепте 777 оқушы, 25 сынып , 167 мектеп жанындағы интернатта тәрбиеленуші болды.

1991 жылы 3 қатарлы ғимарат пайдалануға берілді.

Мектепті әр жылдарда басқарған директорлар: Ә. Қасымов, Ә.Сәтекеов (1950ж), Ә.Нығметов, Ө.Құлтаев, Х.Әлішев, А.Теміралиев, Н.Қабиев, Т. Сауменов, М.Шайхимов, Ә.Сарсенов, С.Нұрғожина (1970 -1974жж), Н.Гумарова (1974 – 1991жж), Ж. Қаржауов (1991 – 1999жж), А. Сариев (1999 – 2006жж), С.Сарсенғалиев (2006 – 2008жж), Г. Кенжеғалиева (2008 – 2009жж), Р. Мукушев (2009 – 2012жж), Болатбек Сайыпов (2013-2020 ) 2020 жылдың наурыз айынан бастап  мектеп директорының  уақытша міндетін  атқарушы  А. Каменова.

2000 – 2001 оқу жылында 744 оқушыға 75 мұғалім сабақ берді.

2011-2012 оқу жылында 688 оқушыға 74 мұғалім сабақ берді.

2012-2013 оқу жылында 611 оқушыға 73 мұғалім сабақ берді. Оның 65 жоғары білімді.

2013-2014 оқу жылында 550 оқушы.

2014-2015 оқу жылында 559 оқушы.

2015-2016 оқу жылында 561 оқушы.

2016-2017 оқу жылында 594 оқушы.

2017-2018 оқу жылында 588 оқушы.

2018-2019 оку жылында 609 оқушы

2019-2020 оқу жылында 624 оқушы

Бүгінгі таңда мектепте 75 мұғалім, жоғары санатты – 3; І санатты -5 мұғалім. ІІ санатты -  10 мұғалім;  педагог – зерттеуші – 10 мұғалім; педагог – сарапшы - 17 мұғалім, педагог – модератор -  13 мұғалім;  педагог – 17 мұғалім бар.

     1973-1985 оқу жылдарында «Қазақ СССР халық ағарту ісінің үздігі» белгісімен Гумарова Настя, Исполлаева Роза, Рысқалиев Сайып, Тәжібаева Насила, Серғалиева Өсила, Распеков Таубалды,  Ажыханов Сабыр, Жүгінісов Теміржан, Байсейтова Қоңыр, Абатов Бекболат наградталды. Исполлаева Роза алтыншы сайланған Қаз ССР жоғары советінің депутаты болды. 1981 жылы оқушыларға сапалы білім, саналы тәрбие беру ісіндегі еңбегі үшін Сариев Асылбек «Құрмет белгісі» орденімен және 1995 ж ҚР – сы «Білім беру ісінің үздігі» белгісімен Жұманиязова Гүлнар, Құбашев Мажит наградталды. Мусағалиев Имантай, Қаржауов Жасен, Құбашев Мажит  Республикалық оқу министрлігінің Құрмет грамотасымен, Гумарова Настя -1966 жылы ҚСР-і халық ағарту ісінің озық қызметкері төсбелгісімен, Рысқалиев Нұрлығайын ҚР Білім және ғылым министрлігінің Алғыс хатымен , Садихова Алма «Ы. Алтынсарин» медалімен, Жұмағалиева Гүлжайна және Жолмуханова Людмила «Білім көшбасшысы» медалімен наградталды.   

Мектепте көп жылдар бойы еңбек еткен ұстаздар: Рысқалиев Сайып, Аубәкірова Жамиға, Нупқалиев Қайырболат, Қапизова Әсима, Нұрғалиев Қадес, Сариев Отарбай, Рақымжанова Қибадат, Распеков Таубалды, Сатеков Амужаз, Төлеуішов Сағындық, Нұрғожина Саркен, Қалиев Науқан, Сағуова Сара, Исполлаева Роза, Тілегенов Шайдолла, Абатов Бекболат, Сариев Асылбек, Абулхасова Зира, Құбашев Қиыс, Аманғалиева  Сания, Қожақова Ғапура, Изимова Рамила, Тәжібаева Насила, Мусағалиев Имантай, Ажыханов Сабыр, Серғалиева Өсила, Тілегенов Шаку, Ғилажев Бораш, Ғилажева  Сапура, Құбашев Мажит,  Бақышева Гүлжан, Серғалиева Халау, Серғалиева Рая, Гумарова Настя, Абуғалиев Жүсіп, Жүгінісов Теміржан, Байсейітова Қоңыр, Мамбетқазиева Рахима, Ермұханбетова Фатима, Зарипов Ғабиден, Тастайбекова Ханым , Иғлашева Ә, Нухов С, Жұманиязов Ө, Жұманиязова Г, Бисенғалиев М, Қажетяров Ж, Қалиев Ә, Күнтуаров Жеткеншек, Шамишева Құрманбике, Хамзаева София, Хилауов Амангелді, Сауырова Ирина, Құбаев Ерсайын, Искендирова Ақлима, Ханафина Ажар, Кабекенова Рима, Алиева Галина, Даулетова Баян, Оразалиева Райса, Сапарғалиев Серік, Жағыпарова Мармар, Абсатырова Сауле, Жұмашева Қазима, Рысқалиева Зауреш,  т.б.   

 Ұлы Отан соғысына қатысқан ұстаздар: Рысқалиев Сайып, Абатов Бекболат.

Ауған соғысына қатысқан мұғалімдер жоқ.

Мектепте тәрбие жұмысын ұйымдастырушылар болғандар:  Нупқалиев Қайырболат, Абатов Бекболат, Сариев Асылбек, Ешекеева Қазима, Сарсенғалиев Салауат, Каменова Алтын, Ажыханова Маншүк, Сайыпов Болатбек, Рысқалиева Фая. 2019-2020 оқу жылында мектеп директорының тәрбие орынбасарлары : Аташева Гулжаухар,  Кайрова Гулжан .

Оқу ісінің меңгерушілері болғандар: Тілегенов Шайдолла, Құбашев Мажит, Хилауов Амангелді, Зарипов Ғабиден, Серғалиева Рая, Ешекеева Қазима, Қаржауова Арайлым, Исаева Тұраргүл, Рысқалиев Нұрлығайын. 2019-2020 оқу жылында мектеп директорының оқу ісі жөніндегі орынбасарлары:  Шайхаденова Саяжан, Зинуллина Пакиза .

Шаруашылық меңгерушілері болғандар: Шамшиденов Мағзом, Жамелов Самат, Хайруллин Насиполла,  қазіргі уақытта : Ақынов Жантемір, Ешекеева Роза.

Есепшілер: Тлегенова Зайнап, Титанова Фарида, Гайсиноа Зұлхия, Қазіргі уақытта. Иманғалиева Құралай, Ниязалиева Мейрамгүл.

Зертханашы: Төлеуішова Роза.

Тазалықшылар: Арехова Ляззат, Бралиева Фаруза, Нупқалиева Барша, Батырғалиева Қырмызы, Ниғыметова Кермақас, Машаханова Мүбина, Күнтуарова Сұлушаш, Айдынғалиева Рая т.б.

Қоғамдық ұйымдардың жетекшілері:

1) партия ұйымының жетекшілері Распеков Таубалды, Зарипов Ғабиден, Тлегенов Шаку.

2) комсомол ұйымының жетекшісі: Шамішева Құрманбике, Алиева Галина, Бисенғалиев Мұрат, Жұманиязова Гүлнар.

3) кәсіподақ ұйымының жетекшісі: Мусағалиев Имантай, Тлегенов Шаку, Құбашев Мажит, Сарсенғалиев Салауат, Гумарова Жамал, Сапаргалиев Серік.

Танымал түлектер: Махмотов Ербол Сахитұлы – химия докторы, Тәкешов Аманжан-құрылыс департаментінің директоры, Қалиев Ғаділхан – аудан әкімінің орынбасары, Ермұратов Ғалиден – энергетик, Бралиев Болат, Жұманиязов Өміржан – мектеп директоры, Сакуов Тұяқбай – Зап обл газ, Бурханов Өмірбек – ЛПУ бастығы, Ғилажева Құралай – округ әкімі, Тәжібаев Аян – округ әкімі, Тәжібаев Өркен – аудан әкімінің орынбасары, Темірғалиев Аян, Жармұханбетов Құрманғазы, Қарымсақова Гүлсара, Қажетиярова Света, Сұлтанова Гүлжан , Тәжібаев Олжас-округ әкімі т.б.

Озат оқушылар әр жылдардағы:

Үздік аттестат иегерлері

1985-86 оқу жылында Садихова Алма – үздік аттестат, күміс медаль

1988-89 оқу жылында – Зарипов Ержан – үздік аттестат

1991-92 оқу жылында – Әдилова Лора, Қажетиярова Жанаргүл, Қалиева Гүлмира – үздік аттестат

1993-94 оқу жылында – Ибрагимова Земфира – үздік аттестат

1995-96 оқу жылында – Хайрлиева Айнұр, Сұлтанова Бақыт – үздік аттестат

1996-97 оқу жылында – Нұрғалиева Гүлмаржан – үздік аттестат

1997-98 оқу жылында – Жақсымбетова Тамара – үздік аттестат

2001-02 оқу жылында – Нұғманов Руслан, Наурызбаева Айнұр – үздік аттестат

Сайыпова Меруерт, Хайроллаева Лира

Алтын белгі иегерлері:

2009-10 оқу жылында – Жанұзақова Тоғжан, Сайыпова Шолпан

2010-11 оқу жылында – Сайып Сұлтанбек, Нұғыманов Батырбек

2011-12 оқу жылында – Нұрлығайын Наурызбек, Дәрісқалиева Айзада

2012-13 оқу жылында – Имантаев Бақдаулет

2015-2016 оқу жылында – Болатова Саида

2016-17 оқу жылында – Сайыпова Мәдина

Үздік куәлік иегерлері

1991-92 оқу жылында – Ибрагимова Земфира

1992-93 оқу жылында – Базарғалиев Тұрарбек, Ниғыметова Света

1993-94 оқу жылында – Кайрова Гүлжан, Хайрлиева Айнұр,Сұлтанова бақыт

1994-96 оқу жылында – Ақпанова Нүрия, Нұрғалиева Гүлмаржан

1995-96 оқу жылында – Жақсымбетова Тамара

1997-98 оқу жылында – Гумарова Данагүл, Малаева Гүлжауһар, Рысқалиева Жанаргүл

1998-99 оқу жылында – Абулкакимова Эленора

1999-2000 оқу жылында Ақынова Мейрамгүл, Ахметова Айнұр, Нұғыманов Руслан, Садихова Әйгерім

2000-2001 оқу жылында Губашева Саяжан, Рыспаев Самат

2001-2002 оқу жылында Нұғыманова Бибігүл

2002-2003 оқу жылында – Құбаев Нұржан, Хайрлиева Гүлнұр

2005-2006 оқу жылында Қалиев  Құрманғазы, Қыдырғалиева Әйгерім

2006-2007 оқу жылында Рахманова Шұғыла, Өтежанов Озат, Рахмеденова Ақмарал, Қабекешова Ботагөз

2007-2008 оқу жылында Рахманова Жадыра, Сайыпова Шолпан, Сайыпов Қанатбек, Жанұзақова Тоғжан, Сақтапбергенқызы Саяжан

2008-2009 оқу жылында Сабитов Әнуарбек, Сайып Сұлтанбек, Нұғманов Батырбек, Жұмағазиева Гүлдана

2009-2010 оқу жылында Гилымова Гүлхан, Дәрісқалиева Айзада, Елемесова Виктория, Нұрлығайын Наурызбек

2010-2011 оқу жылында Имантаев Бақдаулет, Наурызбаева Әйкен, Саламатов Аман, Қасымбекова Салтанат, Ақдәулетов Абулхайыр

2011-2012 оқу жылы Амангелдина Данагүл, Болатова Сайда, Шұғайпова Аругүл, Қабиденов Нұрбақыт, Ғабдыжанова Назира, Ажыханов Нұрсұлтан, Насибеденова Мейрамгүл.

Өте жақсы оқығандар

 Сапарғалиева Замана, Шамішева Гүлмира, Сайфекенова Индира,  Жанұзақова Бибігүл, Малаева Гүлжауһар, Мұқашев Қанат, Гумарова Камшат, Құдайбергенова Аида,     Жанұзақова     Зиягүл ,   Сисеналиева      Шолпан,        Рысқалиева     Мая, 

Сағындихова Г, Ерғалиев Альберт,    Саламатова Айзада, Зұлхашева Әйгерім, Батырова Ботагөз, Жағыпарова Эльмира, Өміралиева Наркиза, Серікбаев Азамат, Қабдолов Әсет, Мамбетқазиева Гүлмира, Ғайниева Гүлден, Мырзағалиева Алмагүл, Қайреденов Еркебұлан, Серікбаева Эльмира, Хұсайнова Ботагөз, Сабырғалиева Жазира, Нұржанқызы Жанаргүл, Фазылов Ұлан, Сабырғалиев Ернар, Қамарова Данагүл, Законова Таңшолпан, Жалелова Айман, Болатова Айзада т.б.

2007 жылы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрі Ж.Түймебаев Алғыс хатпен Рысқалиева Динаны марапаттады.

Ғылыми жобаға қатысқандар:

2009 – 2010 оқу жылында Сайыпова Шолпан облыстан І орын, республикадан ІІ орын, жетекшісі Абсатырова Сауле; Нұғыманов Батырбек облыстан ІІІ орын, жетекшісі Тәжібаева Анар; Сайып Сұлтанбек облыстан ІІ орын, жетекшісі Рысқалиев Нұрлығайын.

2012 – 2013 оқу жылында Ғалымжанова Амангүл облыстан ІІІ орын, жетекшісі Қаржауова Арайлым; Бақтымұратқызы Дана облыстан І орын, республикадан Алғыс хат, халықаралық ғылыми жоба ІІ орын, Байқоңыр қаласы, жетекшісі Рысқалиев Нұрлығайын.

Көркемөнерпаздар байқауына қатысқандар: Қалиев Науқан, Төлеуішов Сағындық, Рысқалиев, Сайып т.б.

Спортқа қатысқан ұстаздар: Тәжібаев Өркен, Иманғалиев Асылбек.

 

 

Мектеп Ы. Алтынсарин қазақ орта мектебі, бұрын Каганович бастауыш мектебі болған.

 

Мектеп атауы екі рет өзгерген.

 

Мектеп директоры:                     Б. Сайыпов